1. Home
  2. Minecraft
  3. Pomoc związana z modyfikacjami
  4. Jak zainstalować mody na serwerze Minecraft?

Jak zainstalować mody na serwerze Minecraft?

Modyfikacje (mody) to pliki, które modyfikują działanie Minecraft’a. W odróżnieniu od pluginów większość z nich wymaga ich instalacji również na kliencie – czyli bezpośrednio u gracza. Działają one przeważnie tylko na konkretną wersję Minecrafta. Aby zainstalować paczkę modów potrzebujemy zainstalować jedno ze środowisk do ładowania modyfikacji:

  • Forge
  • Fabric

Każde z tych środowisk w wersji najnowszej oraz rekomendowanej możesz łatwo zainstalować za pomocą kilku kliknięć na naszym hostingu BedrockHost.pl nawet w najniższym pakiecie. Pamiętaj jednak, że duża ilość modyfikacji może sprawić, że twój serwer będzie potrzebował lepszego pakietu. Do zabawy w Minecraft na modach zalecamy oferty z co najmniej 8GB RAM.

Po instalacji silnika zostanie utworzony folder mods. Jeśli nie widzisz tego folderu po prostu go utwórz.

Folder mods
Folder mods

Modyfikacje, które znajdują się w folderze mods zostaną automatycznie załadowane przez silnik serwera przy jego uruchomieniu. Ważne, aby przesłane modyfikacje były przeznaczone na zainstalowaną przez Ciebie wersję silnika (np. Forge 1.18.2).

Zalecamy pobieranie modów z zaufanych źródeł. Najwięcej znajdziesz ich na CurseForge.com.

Przykładowa instalacja modyfikacji

Zainstalujemy modyfikację dodającą większe skrzynki Iron Chests na serwerze z zainstalowanym Forge na wersji 1.16.5. Na CurseForge.com przechodzimy do podstrony Files (Pliki).

Modyfikacja Iron Chests na stronie CurseForge.com
Modyfikacja Iron Chests na stronie CurseForge.com

Zobaczymy listę plików rekomendowanych, które możemy pobrać. Możesz także kliknąć przycisk View All, aby zobaczyć pliki beta oraz alpha, które mogą być niestabilne. W tym momencie potrzebujemy wiedzieć:

  • jaką mamy zainstalowaną wersję Minecrafta (np. 1.16.5)
  • jakie środowisko ładowania modyfikacji zainstalowaliśmy (Forge czy Fabric)

Szukamy naszej wersji Minecrafta w kolumnie Game Version i klikamy na nazwę pliku, który jest najwyżej.

Lista plików modyfikacji Iron Chests

Możemy teraz zobaczyć, czy faktycznie obsługuje wersję 1.16.5 oraz czy jest na Forge czy Fabric. Jeśli wszystko się zgadza, możemy kliknąć przycisk Download, aby pobrać plik.

Szczegóły pliku
Szczegóły pliku

Niektóre mody wymagają także zainstalowania innych modyfikacji do poprawnego działania. Jeśli ich nie zainstalujesz, twój serwer może się nie uruchomić.

Szczegóły pliku modyfikacji Tinkers Construct, który wymaga (Required Dependency) moda Mantle
Szczegóły pliku modyfikacji Tinkers Construct, który wymaga (Required Dependency) moda Mantle

Aby wysłać pobrany plik na serwer możesz użyć SFTP, bądź pobrać go bezpośrednio, podając adres URL. Małe modyfikacje możesz wysłać także przez Menedżer plików na stronie.

Jeśli planujesz przesłać na serwer modpack pamiętaj żeby najpierw rozpakować pobrany plik zip – najlepiej przed przesłaniem go na serwer. Rozpakowany modpack prześlij na serwer tak, aby mody trafiły na serwerze do folderu mods. Ważne, aby mody miały końcówkę .jar

Nieprawidłowo przesłany modpack (po lewo) i prawidłowo przesłany modpack (po prawo)

Po wysłaniu modyfikacji na serwer możesz spróbować uruchomić serwer. Pamiętaj, że większość z nich musisz także zainstalować u siebie na kliencie, aby móc wejść na serwer.

Rozwiązywanie problemów

Przykładowy błąd dla Forge 1.16.5 - mod Tinkers' Construct wymaga nowszej wersji Forge oraz dodatkowo moda Mantle
Przykładowy błąd dla Forge 1.16.5 – mod Tinkers’ Construct wymaga nowszej wersji Forge oraz dodatkowo moda Mantle

Brak wymaganej modyfikacji

Mod tconstruct requires mantle 1.6.124 or above
Currently, mantle is not installed

Taki błąd oznacza, że modyfikacja tconstruct wymaga moda mantle w wersji 1.6.124 lub wyższej i nie jest on obecnie zainstalowany.

Zainstalowana wersja modyfikacji lub Forge jest za stara

Mod tconstruct requires forge 36.2.4 or above
Currently, forge is 36.2.1

Taki błąd oznacza, że modyfikacja tconstruct wymaga nowszej wersji zainstalowanej modyfikacji, bądź jak w tym przypadku Forge.

Modyfikacja nie ładuje się

Poszukaj w logach czy nie ma jakichś ostrzeżeń dotyczących nieładującej się modyfikacji

[10:01:57] [main/WARN] [ne.mi.fm.lo.mo.ModFileParser/LOADING]: Mod file Mod File: /home/container/mods/appliedenergistics2-fabric-8.4.0-alpha.3.jar is missing mods.toml file
[10:01:57] [main/WARN] [ne.mi.fm.lo.mo.ModDiscoverer/SCAN]: File /home/container/mods/appliedenergistics2-fabric-8.4.0-alpha.3.jar has been ignored - it is invalid

Takie ostrzeżenie oznacza, że modyfikacja nie zawiera wymaganego pliku przez Forge, dlatego nie może zostać załadowana. Nazwa pliku mówi także, że jest przeznaczona na Fabric.