Ten artykuł przeczytasz w około 4 minuty
Rozgrywka na serwerze zużywającym całą przydzieloną mu ilość pamięci RAM może nie być zbyt komfortowa. W sytuacji nadmiernego zużycia pamięci może on działać wolno, a często nawet wyłączać się bez ostrzeżenia oraz zapisu mapy.
W tym poradniku wyjaśnimy dlaczego Twój serwer zużywa za dużo pamięci oraz jak sobie z tym poradzić. Wyjaśnimy też dlaczego warto korzystać z Paper Spigota.
Zauważyliśmy, że pierwsza finalna wersja 1.18 wydana przez Mojang potrafi w bardzo krótkim czasie wypełnić RAM serwera, na którym jest uruchomiona. Pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy w takiej sytuacji to "za słaba maszyna, której potrzeba więcej gigabajtów", aby zniwelować problem. Jednak w sytuacji, gdy serwer działa ze sporym zapasem mocy (w naszym przypadku 64 GB RAM), a problem nadal występuje za mała ilość pamięci nie jest jego źródłem.
Przeczesując internet w poszukiwaniu rozwiązania można natknąć się na liczne zgłoszenia do autorów gry Minecraft odnośnie "wycieków pamięci" (ang. memory leak). Co to jest wyciek pamięci? Jest to sytuacja, w której program (w naszym wypadku serwer Minecraft) nie zwalnia wykorzystanej przez niego pamięci RAM. Prowadzi to zwykle do wykorzystania całej dostępnej pamięci i lagów serwera.
Poniżej wspomniane wyżej zgłoszenia błędów odnośnie Minecraft 1.18
Co mogę zrobić, aby mój serwer działał lepiej?
W pierwszej kolejności sprawdź czy wartość opcja "Maksymalna widoczność terenu" (view-distance) nie jest ustawiona zbyt wysoko. Znajdziesz ją w ustawieniach usługi przechodząc do menu Uruchamianie i konfiguracja podstawowa. W razie problemów zalecamy ustawienie jej na 6 lub niżej - opcja ta ma duży wpływ na zużycie RAM.
Generowanie mapy podczas jej eksploracji przez graczy bardzo mocno wpływa na działanie serwera. O tym jakie korzyści daje wygenerowanie mapy oraz jak to zrobić dowiesz się z naszego poradnika do pluginu WorldBorder (kliknij, aby go przeczytać).
Jeśli korzystasz z serwera Vanilla Minecraft w wersji 1.18 zalecamy jego zmianę na znacznie wydajniejszy Paper Spigot. Silnik ten jest tworzony przez społeczność dzięki czemu otrzymuje aktualizacje znacznie szybciej niż Vanilla (na dzień pisania poradnika otrzymał aż 11 aktualizacji).
Aby zainstalować nowy silnik przejdź do ustawień swojej usługi w panelu BedrockHost.pl i wybierz opcję Nowy silnik lub aktualizacja. Wybierz Standardowe silniki, a następnie Paper Spigot. Ważne: jeśli chcesz zachować aktualną mapę nie wybieraj w ostatnim kroku opcji "Wykonaj czystą instalację".
Na Twoim serwerze zostanie zainstalowana najnowsza dostępna wersja tego silnika pobierana bezpośrednio od jego autora.
Możesz również pobrać go bezpośrednio od jego autora (nasz panel robi dokładnie to samo w przypadku najnowszych wersji). Kliknij tutaj, aby przejść do strony pobierania.
W naszym panelu dostępne są dwa silniki: Spigot oraz Paper Spigot. Czym się różnią?
Zwykły Spigot pozwala na obsługę pluginów jednak nie zawiera on zbyt wielu poprawek związanych z optymalizacją - nie ma on na ten moment rozwiązanego problemu z wyciekiem pamięci.
Paper Spigot sprawdza się znakomicie na serwerach z małą oraz dużą ilością zasobów. W przypadku Minecraft 1.18 różnica między nim, a Vanillą lub zwykłym Spigotem jest ogromna. Jest to według nas najlepszy wybór.
Nawet jeśli nie zamierzasz instalować pluginów wybierz Paper Spigota. Możesz śmiało uruchomić go bez instalowania jakiegokolwiek pluginu. W takim wypadku będzie on działał jak standardowa Vanilla. Nie wymaga on również zaawansowanej konfiguracji jeśli zamierzasz po prostu grać ze znajomymi.
Tak jak wspomniałem wyżej - Paper Spigot jest obecnie bardzo często aktualizowany przez jego autora. Nie oznacza to jednak, że jest on aktualizowany automatycznie. Aby przeprowadzić jego aktualizację przejdź do ustawień usługi w panelu BedrockHost.pl i wybierz opcję Ponowna instalacja (ewentualnie Nowy silnik lub aktualizacja).
Ważne: Przed każdą aktualizacją zalecamy wykonanie kopii mapy serwera.
Paper Spigot otrzymuje codziennie bardzo dużo aktualizacji. Czy to oznacza, że musisz instalować je wszystkie? Warto korzystać z aktualnego serwera jednak jeśli nie zauważasz problemów z działaniem serwera możesz śmiało aktualizować go co kilka dni.